GÜVENLİ SÜRÜŞ İÇİN GÖZDEN KAÇMAMASI GEREKEN TAVSİYELER | Perla Rent A Car Araç Kiralama

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN

PERLA’DAN

Maximum Kartlılara

Taksit İmkanı

DETAY MAXIMUM KARTLILARA ÖZEL TAKSİT İMKANI!

ONLINE

Ödemede

%5 İndirim

DETAY ONLINE ÖDEMEDE %5 İNDİRİM FIRSATI

Güvenli Sürüş için Gözden Kaçmaması Gereken Tavsiyeler

access_time 09 Ocak, 2018

Güvenli Sürüş için Gözden Kaçmaması Gereken Tavsiyeler

A raç sürerken hepimiz büyük küçük sayısız hata yaparız. Bu hatalardan bazıları telafi edilebilir boyutta olurken ne yazık ki bazıları sakatlıkla hatta ölümle sonuçlanan ölümcül kazalara yol açmaktadır. 2016 TÜİK verilerine göre Türkiye’de 185 bin 128 adet ölümcül kaza meydana gelmiştir. [1] Kazaların genelde kış aylarında ve gece gerçekleştiğini düşünürüz fakat sanılanın aksine %10.7 oran ile en fazla Temmuz ayında ve %67.7 oranında gündüz saatlerinde gerçekleşmiştir. Bu istatistikler sürücülerin gündüz ve özellikle de yaz aylarında dikkatsiz davrandıklarını gösteriyor. Dikkatsizliğe sebep olan en büyük iki etken ise hiç şüphesiz ki iş çıkışı hissedilen aşırı yorgunluk ve yaz sıcağının verdiği hem fiziksel hem de psikolojik uyuşukluk hali.

Trafik kazalarına sebep olan davranışların en tehlikelisi ise ‘Ben usta şoförüm, hata yapmam’ Şeklinde düşünmektir. Bilimsel olarak hiçbir insan herhangi bir şey üzerinde dikkatini 20 dakikadan daha fazla toplayamaz. Ne kadar usta şoför olursak olalım, hata yapma ihtimalimiz her zaman vardır. Hadi diyelim ki biz sürücü olarak asla hata yapmıyoruz. Peki, aynı yolu kullandığımız yüzlerce hatta binlerce sürücünün hata yapmayacağını nereden bileceğiz? Trafikte kendi hata yapma olasılığımızı en aza indirmenin yanında, trafikteki diğer sürücülerin yapabileceği hataları da düşünmek ve ona göre önlem almak durumundayız.

Hem sizin, hem sevdiklerinizin, hem de karşınızdaki sürücülerin güvenli bir yolculuk yapabilmesi için gözden kaçmaması gereken noktaları sizin için bir araya getirdik.


1-Yüksek Sesle Müzik Dinlemeyin

Yüksek sesle müzik dinlemek, zaten sıcak ve yorgunluk nedeniyle dağınık olan dikkatinizi bir kat daha artıracaktır. Müziğinizin sesini kısarak dikkatinizi toplamanız kolaylaşacak ve dışarıdan gelen sesli uyarıları duymanızı kolaylaştıracaktır.