İzmir Torbalı-da Saklı Bir Araba Cenneti-KEY MUSEUM | Perla Rent A Car Araç Kiralama

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN

PERLA’DAN

Maximum Kartlılara

Taksit İmkanı

DETAY MAXIMUM KARTLILARA ÖZEL TAKSİT İMKANI!

ONLINE

Ödemede

%5 İndirim

DETAY ONLINE ÖDEMEDE %5 İNDİRİM FIRSATI

İzmir Torbalı-da Saklı Bir Araba Cenneti-KEY MUSEUM

access_time 07 Ocak, 2018

İzmir Torbalı-da Saklı Bir Araba Cenneti-KEY MUSEUM

D ünyada birçok araba koleksiyoncusu bulunmaktadır. Araba koleksiyonculuğu elbette oldukça pahalı bir zevk. Ancak bu sayede oluşturulan müzeler otomotiv sektörünün tarih içindeki değişimini sergileyen kültürel bir misyon ile varlık gösterirler. Otomotiv tasarımı ve tarihi için önemli bir bilgi kaynağına dönüşürler.

Otomotiv tutkunları için bu müzeler mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerdendir. Ancak meraklısı olun olmayın bu müzelerden etkilenmemek mümkün değil. İşte size yediden yetmişe herkeste heyecan uyandıran bir klasik araba müzesi: KEY MUSEUM !

Key Museum, küçükken oyuncak otomobil biriktirmeye başlayan E. Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı olan Murat Özgörkey ile İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Özgörkey’in çocukluk hayaliydi. Alan 7000 m2 içerisinde kurulu ve 2001 yılından beri pek çok özel parça bir araya getirilerek bu koleksiyonu oluşturulmuş. Şu an türküyenin en büyük otomobil müzesi ünvanına sahip.

Key Museum için yalnızca bir araba müzesi demek haksızlık olur. Arabayla ilgili çok farklı kategorilerde koleksiyonlar var; otomobilden motosiklete, maskota, benzin istasyonlarına, model arabalara hatta eşarp koleksiyonlarına rastlamak mümkün. Bizimtorbalı.com sitesinde verilen 2017 bilgisine göre Key Museum'da 1886 yılında üretilen ilk otomobilden günümüze kadar kapsayan dönemde üretilmiş 130 otomobil, 40 motosiklet, 3 bin maket otomobil ve 2 bin 550 model otomobil amblemi sergileniyor.

Key Museum’un rotası antik çağın en önemli yerleşim yeri olan Efes Antik Kenti üzerinde. Böylece yazın Kuşadası’na, Marmaris’e, Bodrum’a gidecekler için yol üstü uğramak için harika bir mekan. Torbalı’da bulunan müze hava alanına 30 km uzaklıkta. İzmir’den ulaşım da çok rahat bir şekilde sağlanıyor. Havaalanından yaklaşık 25 dakikada, İzmir’den 30 dakikada Çeşme’den ise 1 saatte ulaşmak mümkün.
Uğramak isteyenler için Key Museum’un pazartesi ve salı hariç haftanın diğer günlerinde 10.00-17.00 arası açık olduğunu da ekleyelim.

OTOMOBİL

Alan 5 bölüme ayrılıyor ve Otomotiv sektörünün demirbaşlarından Mercedes, BMW, Ford, Porshe, Cadillac gibi markalar tüm görkemleriyle ziyaretçilerini bekliyor.


MOTOSİKLET:


MODEL ARABALAR:


MASKOTLAR :İkinci dünya savaşı dönemi öncesinin prestijli maskotları ziyaretçilere nostalji yaşatıyor.


EŞARPLAR:Modası asla eskimeyen eşarpların üzerinde klasik araba moelleri dünyaca ünlü markalar tarafından hayat bulmuş. Toplam 39 adet eşarp sergilenmekte.


BENZİN İSTASYONU:

1900 lü yıllardan beribenzin istasyonlarında kullanılan orijinal ekipmanlar da bu müzede bir arada.
Aşağıdaki resim 1950’li yıllar temalı bir benzin istasyonu.İletişim bilgileri ve ya merak ettikleriniz için müzenin kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.
http://www.keymuseum.com

Fotoğraflar:
https://www.mertgundogdu.com/key-museum-klasik-otomobil-muzesi/