TARİHİN USTA GEZGİNLERİ VE YAZDIKLARI | Perla Rent A Car Araç Kiralama

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN

PERLA’DAN

Maximum Kartlılara

Taksit İmkanı

DETAY MAXIMUM KARTLILARA ÖZEL TAKSİT İMKANI!

ONLINE

Ödemede

%5 İndirim

DETAY ONLINE ÖDEMEDE %5 İNDİRİM FIRSATI

Tarihin Usta Gezginleri ve Yazdıkları

access_time 04 Nisan, 2018

Tarihin Usta Gezginleri ve Yazdıkları

S eyahat insanlığın varoluşundan beri süregelen bir eylemdir. İlk insanlar avlanmak için sürekli gezmek zorundalardı. Yerleşik hayata geçtikten sonra ise ticaret yapmak için seyahat etmek insanların hayatında yer aldı. Sadece ticaret için değil dünyayı tanımak ve uzak diyarları keşfetmek için insanlar sürekli gezdiler. Öyle ki; gittikleri yerlerin özelliklerini, kendi yaşadıkları anıları ve gittikleri yerlerin geleneklerini yazıya geçirerek sonraki nesillere aktardılar.

Eskide bu tarz insanlara seyyah, yazdıklarına is seyahatname derlerdi. Bugün kavram biraz değişti. Gezen insanlara gezgin, yazdıklarına da gezi yazısı deniliyor. Fakat yapılan eylem ve işin felsefesi aynı. Gezi yazıları ya da diğer adı ile seyahatnameler, yazılan yörelerin edebiyat, gelenek görenek, coğrafi ve iklimsel özellikleri bakımında yararlı bilgi kaynaklarıdır. Günümüzde çoğu kitap olarak yayınlansa da gazetelerde yazı dizisi olarak yayınlananlar da vardır.

Siz de birer seyyah olup kendi seyahatnamenizi yazabilirsiniz. Bazıları için bu büyük bir tutku. Fakat işe girişmeden önce gezi yazısının nasıl yazıldığını öğrenmekte fayda var. Geçmişte yazılan gezi yazılarını okumak da size hem kültürel olarak harika deneyimler katacak hem de gezi yazısının genel şablonunu ve yazım tarzı gibi konularda size şablon olacaktır.

Tarihte parmakla gösterilen en büyük iki seyyahı Venedikli Marco Polo (1254-1324 )ve Arap gezgini İbni Batuta’dır (1304-1377). Bizim edebiyatımızda ise en büyük isim hiç şüphesiz ki Evliya Çelebi’dir(1611-1682). Tanzimat döneminde var cumhuriyet döneminde de seyahatname yazıları devam etmiş, günümüzde de iyice yaygınlaşmıştır.

Biz de sizin için okumak isteyebileceğiniz çok bilinen seyahatnameleri geçmişten günümüze sizin için sıraladık. Okudukça şaşıracağınız, yeni kültürlere mercek tutacağınız hatta gidip bizzat görmek isteyeceğiniz diyarları anlatan eserler şöyledir:

1-Il Millione (Milyon)- Marco Polo

Marco Polo’nun Hikayeleri ya da Marco Polo Seyahatnamesi olarak da bilinir. Marco Polo’nun babası ve amcası ile Çin’deki Kubilay Han’a mektup götürmek için serüvene çıktığında henüz 17 yaşında idi. Bilgisi ve becerisi ile Han’ın gözüne giren Marco, ülkesine dönmeyerek Han’ın emrinde çeşitli görevlerde bulunmuştur. Macerelarını Il Millione kitabında birleştirmiştir. Venedik’ten başlayarak sırası ile Anadolu, Gürcistan, Kaşgar ve Pekin’e kadar olan yerlerdeki maceralarını bu kitapta anlatmıştır. Türkiye hakkındaki yazdıklarını merak ediyorsanız ek kısa zamanda kitabı okuyup maceralara ortak olabilirsiniz.