FIRSATLARI KAÇIRMAYIN

ONLINE

Ödemede

%25 İndirim

DETAY

PERLA’DAN

Maximum Kartlılara

Taksit İmkanı!

DETAY

Hayallerin Şehri: Alanya

access_time 23 Nisan, 2018

A ntik çağların korsanlarına, Bizans devrinin derebeylerine ev sahipliği yapan Alanya, Anadolu Selçuklu devletine de başkentlik yapmıştır. Antalya merkeze 133 km, İstanbul’a 805 km uzaklıkta bulunan Alanya; tarihin, tarımın ve denizin buluşma noktasıdır. Arabanızla gitmek istemezseniz 45 km yakınındaki Gazipaşa hava alanını da kullanabilirsiniz. Tarihin gölgesinde bir tatil merkezi olan Alanya şehri; deniz, kum, güneş üçlüsünü en uç mertebede deneyimleyebileceğiniz merkezlerden biridir.

Alanya’nın merkezine girer girmez Alanya Kalesi muhteşem heybeti ile karşılıyor sizi. Korunaklı ve zor fethedilebilir konumu ile Alanya kalesi devletler ve derebeyleri tarafından hayli rabet görmüştür. Eski adı Alaiye olan şehre cumhuriyet döneminde bir ziyaret sırasında Mustafa Kemal Atatürk ‘Alanya’ adını vermiştir. Görkemli bir tarihe sahip olan Alanya ünlü seyyahlar İbni Batuta ve Kâtip Çelebi’nin de yazılarında yer almıştır. Öyle ki Kâtip Çelebi Alanya kalesinin ihtişamını ünlü Bağdat kalesi ile karşılaştırmıştır.


Foto Alanya Kalesi http://www.alanya.com.tr/MesFiles/images/Masaustu.png


Alanya’nın en büyük özelliği turizm bölgesi olmasıdır. Hakkı da vardır. Plajların tamamı mavi bayraklı olan Alanya’ya yolunuz düşerse, el değmemiş mavilikleri deneyimlemenizi öneririz. Konaklama imkânlarının sınırsız olduğu kentte bütçenize göre sayısız tatil köyü ve otel bulabilirsiniz.

Şehir adeta ziyaretçilerin en yüksek seviyede keyif alabilmesi tasarlanmıştır. Sabah kalkıp Kleopatra plajında denize girip serinleyebilir, sonra hemen plajın yanındaki muhteşem Alanya kalesini gezebilir, akşam olduğunda ise kalenin surları altındaki limanda bulunan sayısız gece kulübü ve kafede mehtabın eşliğinde eğlenebilirsiniz. Şehri kuşbakışı görmek için en yakın Rent A Car dan aracınızı kiralayıp seyir terasına gitmenizi öneririz. Alanya ayaklarınızın altında iken gün batımını izlemek ayrı bir tat verir insana.


Foto: Seyir Terasından Alanya
https://static.rotasenin.com/wp-content/uploads/2015/12/alanya-seyir-terasi-manzarasi.jpg

Tarihi Kızılkule ve Tersane gene Alanya kalesinin yanında yer alır. Kızılkule denizden gelecek saldırılardan kaleyi ve tersaneyi korumak için Anadolu Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. 33 metre yüksekliğindeki kuleye 85 basamaklı merdivenleri kullanarak çıkabilirsiniz. Kulenin tepsine varınca kaleyi bizzat kendiniz savunuyormuşsunuz gibi tarihin içinde kaybolabilirsiniz. Tersane de gene Alaadin Keykubat tarafından yaptırılmış olup, Anadolu Selçuklu devletinin Akdeniz’deki ilk tersanesi olma ünvanını taşır. Tersaneye denizden tekne ile ya da surlardan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eskiden gemilerin nasıl ve hangi şartlar altında yapıldığını tersane içerisinde gezerken gözünüzde canlandırabilirsiniz. Tersaneye gitmişken orayı korumak ve savaş gemilerine top dökmek için yapılan Tophane’yi de görmeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.


Foto : Kızıl Kule ve Tersane
http://www.gezelim.shop/wp-content/uploads/2017/12/FG32.jpg


Alanya’nın deniz şehri olduğunu söylemiştik. Onu çekici yapan en büyük özellik son derece temiz deniz plajlarının olmasıdır. Şehir merkezindeki plajlar; Kleopatra plajı, Portakal plajı ve Damlataş plajıdır. Merkezden uzak daha sakin yerlerde deniz girmek isterseniz sayısız koy ve plaj Alanya’nın çevresinde yer alır. Fakat aracınız yoksa araç kiralamanız gerekir.Foto : Kleopatra Plajı
http://guzelyerler.com/wp-content/uploads/2016/04/kleopatra-beach.jpg


Tarih ve doğanın buluştuğu Alanya’da vakit geçirmek eşsiz bir tattır. Şehir hem sakin bir tatil arayanlara hem de hem de gezip eğlenmek isteyenlere hitap ediyor. Adeta cennetten bir parça olan Alanya gezilip görülmeye değer, sayısız otelleri ile tatil yapmaya birebir muhteşem bir şehirdir. Bir an önce yola koyulmanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL sertifikası ve 3D Secure ile korunmaktadır.